Čas ZIME

Zima je čas, ko se narava umiri in počiva. Je čas teme, saj so noči dolge, dnevi pa  kratki. Življenje v naravi obmiruje, rastline in živali si privoščijo počitek, da ob pomanjkanju hrane in toplote lahko počakajo na nov prihajajoči letni čas – pomlad. Po tradicionalnem kitajskem koledarju zima traja od 7. novembra do 3. februarja. Ravno tako kot obmiruje narava, naj bi se tudi mi ljudje v tem času umirili, sprostili, zazrli vase in se na ta način prepustili svojemu zimskemu počitku.

V naravi nas obdaja pet elementov in sicer: VODA, LES, OGENJ, ZEMLJA in KOVINA. Vsak izmed teh petih elementov pripada svojemu letnemu času. Tako ZIMI  pripada element VODA. Značilnost zime je MRAZ in hlad. Smer neba SEVER.

Po Tradicionalni kitajski medicini pa imamo vseh teh pet elementov tudi v našem telesu. Vsakemu izmed teh petih elementov pripadata po en polni in en votli organ. Elementu vode tako pripadata ledvici in mehur. Prav zato je treba njima v zimskem času nameniti največ pozornosti.

Po TKM so LEDVICE polni organ. Funkcija ledvic  je v TKM predstavljena drugače kot v klasični zahodni medicini.

V ledvicah je shranjena naša prirojena življenjska Esenca, ki jo prejmemo ob rojstvu od naših staršev. Z našim prvim vdihom ob rojstvu in kasnejšim hranjenjem pa začnemo pridobivati novo pridobljeno energijo, ki jo pridobivamo iz hrane, vode in zraka. Po rojstvu ta pridobljena Esenca stalno nadomešča porabljeno prirojeno Esenco. Obe se med sabo dopolnjujeta. Zato so naše ledvice proizvajalke naše potencialne energije v našem telesu. Dajejo mu vitalnost in duhovnost.

Povezane so z našimi lasmi in jih poživljajo, zagotavljajo vzdrževanje kosti, kostnega mozga, hormonov in sluha.

Iz telesa odstranjujejo škodljive snovi, ki nastanejo pri presnovi beljakovin in zdravil, skrbijo za čistost in stalnost notranjih telesnih tekočin. Vsak dan se v ledvicah prečisti 180 litrov krvi. Izloči pa se 1,5 do 2 litra seča, ki vsebuje škodljive produkte presnove.

Znotraj štiriindvajset ur dneva ima po TKM vsak izmed notranjih organov svoji dve uri najmočnejšega delovanja. V tem času organ najbolj učinkovito opravlja svojo funkcijo. Zato je pomembno, da v tem času ne motimo njegovega delovanja. Najbolj intenzivno delovanje ledvic je od 17.00 – 19.00 ure. V tem časovnem obdobju najmočnejšega delovanja ledvic hkrati tudi lahko okrepimo delovanje hormonov.

Vsakemu paru polnega in votlega organa pa pripadajo tudi določena čustva.  Tako LEDVICE zaznavajo vse vaše ZAVESTNE in PODZAVESTNE STRAHOVE. Obremenjujejo pa jih tudi prestrašenost, nevoščljivost in ljubosumje. Neprestan strah in panika najbolj škodujeta delovanju sečnega mehurja in energiji ledvic. Zaradi pretiranega strahu se lahko začnejo pojavljati razne težave, kot so: neprestano hladne roke in noge, preobčutljivost na mraz, težave z vnetji mehurja in rodil.  Pomembno je, da se svojih čustev zavedamo, jih nadzorujemo, izrazimo, predelamo in se osvobodimo škodljivih čustev.

Poleg čustev obremenjuje ledvice tudi uživanje prevelikih količin sladkorja, nepravilno kombiniranje hrane, še posebno mešanje sladko – slanega okusa.

Ledvice ne marajo mrzle zaužite hrane in pijače, zato je zelo pomembno, da že prej razmislimo, kaj bomo jedli za večerjo, ki naj bi jo zaužili pozimi do 17.00 ure. Za dobro naših ledvic se je dobro izogniti uživanju hladnih pijač, napitkov in hrane neposredno iz hladilnika tako pozimi kot poleti. Priporočljive so pijače sobne temperature poleti in tople kuhane hrane pozimi. Ustrezna sezonska hrana nam daje energijo in krepi našo notranjo toploto. Pozimi uživamo sezonsko zelenjavo in sadje, juhe, enolončnice in pijemo tople napitke.  V zimskem času vnašamo v svoj jedilnik: kostanj, slane olive, kapre, svinjsko meso, morske sadeže, plavo ribo, kislo zelje in repo, zelje, cvetačo, brokoli, zimsko solato, motovilec, fižol, sojo, lečo, čičeriko, suhi grah, adzuki fižol.

Za ledvice sta najpomembnejša vitamin A (zelena in rumena listnata zelenjava, korenje, sušene marelice, ribe, rumenjak, peteršilj, čebula) in vitamin E (žitni kalčki, soja, oreščki, polnovredni žitni izdelki, špinača, brstični ohrovt).

Slan okus pri zdravem človeku podpira delovanje ledvic. Seveda pa z uživanjem preveč slane hrane ne smemo pretiravati, ker presežek slanega okusa obremeni ledvica, kar privede do povišanega krvnega pritiska, težav s krvjo, krvnim obtokom in kostmi.

Poleti je  potrebno omogočiti ledvicam, da shranijo  čim več toplote, s katero bodo pozimi uravnovešale zunanji mraz, kajti ledvice za svoje dobro delovanje potrebujejo toploto.

Ledvice so povezane s srcem, ki pa je najbolj aktivno poleti. Zato je pomembno, da je delovanje obeh organov v ravnovesju, saj zagotavljata toploto in tekočino, ki sta bistveni za delovanje telesa. Srce je odgovorno za telesno toploto, ledvice pa za tekočine v telesu. Da srce lahko dobro opravlja svojo nalogo, je pomembno, da mu ledvice dovajajo dovolj tekočine, saj bi se v nasprotnem primeru preveč pregrelo in bi prišlo do zastoja, infarkta. Pozimi pa se njuni vlogi zamenjata in srce posreduje ledvicam potrebno toploto.

Ledvicam parni organ je MEHUR. Sečni mehur je organ sečil, ki se pri človeku nahaja v mali medenici. Je mišičasti votli organ, v katerem se zbira seč, ki neprestano izteka iz ledvic. Sečni mehur ga zbira, predeluje v vodo, zadržuje in omogoča le občasno uriniranje. Delovanje mehurja spodbuja ledvični Qi, ki je preko kanala povezan z ledvicami.  

Energija mehurja je pomembna za ohranjanje vitalnosti in prožnosti telesa ter za izločanje strupov. Prožnost mehurja se odraža tako na fizičnem, čustvenem in mentalnem nivoju. Polna energija mehurja se izraža v prožnosti telesa (človek še v pozni starosti lahko telovadi, hodi, naredi predklon…), prožnosti načina razmišljanja (človek zlahka sprejme tudi mnenja drugih in se po potrebi spremeni) in prožnosti pretoka čustev (človek izrazi svoja čustva in ko čustva izrazi, jih tudi spusti in se veseli novega). Za človeka z uravnovešeno energijo mehurja je značilno, da si v življenju postavlja cilje in jih tudi uresničuje.

Težave z energijskim tokom mehurja so posledica premajhne ali prevelike pretočnosti energij, prožnosti v mislih, čustvih (oseba poriva probleme v ozadje in jih ne razrešuje) in v fizičnem telesu. Življenje  je za tako osebo eno samo naprezanje. Boji se izraziti svoja čustva, ker misli, da bi lahko izgubila kontrolo. Zato se na stresne situacije večkrat odzove napadalno. Taka stanja se pojavljajo lahko na zavestni ali podzavestni ravni. Na telesu se to pokaže v napetosti ledvenega dela hrbta.

Ravno tako kot je za ledvica pomemben slan okus, je tudi pomemben za mehur. Vsa hrana naj bo sezonska, lokalno pridelana, čimbolj sveža, saj takšna vsebuje največ vitaminov in mineralov. Pri pripravi in uživanju hrane, naj bodo misli umirjene in pozitivne, kajti vsaka misel je energija, ki jo vnašamo najprej v hrano, ko jo pripravljamo in potem s hrano v svoje telo. Za mehur je pomemben vitamin B (polnovredna žita in žitni izdelki, soja, kvas, stročnice, krompir, jajčni rumenjak, arašidi, oreščki, mleko, ribe, večina zelenjave) in veliko naravne ter žive vode.

Tudi v zimskem času je potrebno gibanje na prostem in v naravi. Kljub temu, da je zunaj mraz, gremo ven na sprehod. Se primerno letnemu času oblečemo s toplimi oblačili, obuvali, pokrivali, da ohranimo svojo notranjo toploto. Na ta način bomo svoja ledvica podpirali s toploto, ki jo še kako potrebujejo v zimskem času.

Kot vidite, so ledvice in mehur zelo pomembna organa, saj ledvici shranjujeta našo življenjsko Esenco. To življenjsko Esenco pa vzdržujemo prav s pravilno prehrano, gibanjem na svežem zraku, ohranjanjem toplote v zimskem  času tako v ledvicah kot v celotnem telesu.

Ozavestite spoznanja in zavestno poskrbite za svojo življenjsko Esenco in njeno ravnovesje.

Scroll to Top